Najnowsze komentarze


O mnie
 
Lubię szerokie spojrzenie na sprawy, chodzenie środkiem oraz długi horyzont dla moich przedsięwzięć


Kategorie Bloga
 
Ogólne
 


Moje linki
 Archiwum Bloga
 
Rok 2012

Nie tylko pieniądze

larryduper

2012-12-11 23:02
 Oceń wpis
   

 Szukałem niedawno czegoś na temat inwestowania w fundusze indeksowe i natknąłem się na firmę Index Funds Advisors z Irvine w Kalifornii. Szukam dla siebie jakiejś inwestycji, która byłaby prosta i pomogła mi w łatwy sposób opanować chaos dostępnych funduszy i sposobów inwestowania w fundusze. To jest nie do ogarnięcia dla przeciętnego człowieka.

 

Fundusze indeksowe oraz ETFy wyglądają tutaj jak sygnał w zalewie hałasu. Ich zadaniem jest tylko i aż odwzorowanie zachowania indeksu, np. WIG20 czy mWIG40.

 

Co ma z tym wspólnego ta amerykańska firma? Otóż zaintrygował mnie sposób w jaki dzielą się widzą ze swoimi klientami i potencjalnymi klientami. Nigdy czegoś podobnego nie widziałem w Polsce, a rynek mam dość głęboko spenetrowany.

 

Chodzi przede wszystkim o wysiłek, jaki wkładają, żeby edukować i przekonywać do swojego podejścia do inwestowania, które zakłada długi horyzont, bardzo zdywersyfikowaną inwestycję w oparciu o autorski indeks spółek oraz zmniejszanie ryzyka portfela w miarę upływu czasu.

 

I nie jest to tylko kilka ogólnikowych artykułów o zabarwieniu marketingowym, nie są to ekspercie komentarze. To regularne materiały, również wideo (tutaj ich kanał na YouTube), w których sam prezydent firmy (od lat 70-tych) wyjaśnia zalety ich pasywnego podejścia do inwestycji. I to wyjaśnia w sposób przystępny dla przeciętnego odbiorcy. Nie dla innego eksperta, nie dla dziennikarza dla Kowalskiego.

 

To zdumiewające, jak daleko wyalienowana jest polska, dużo młodsza i mniejsza branża finansowa. Jest nastawiona praktycznie wyłącznie na sprzedaż oraz duszenie się we własnym sosie ekspertów, ekonomistów, itp. Nie znam nikogo, a już na pewno nie na poziomie szefów czy właścicieli firm, kto zaangażowałby się w rozmowę z klientami w atrakcyjnej formie. Nie z profesorami, studentami uczelni ekonomicznych, ekspertami, dziennikarzami, tylko bezpośrednio z klientami. Nie w rozmowę wyłącznie sprzedażową, ale prawdziwie edukacyjną.

Tagi: edukacja finansowa


2012-12-04 22:46
 Oceń wpis
   

Inwestowanie to nieodłączna część zarządzania swoimi pieniędzmi oraz droga do bogactwa. Niestety jest to droga ryzykowna, bez gwarancji, które znamy z bezpiecznego oszczędzania kapitału. Pół biedy, jeśli potrafimy inwestować i robimy to aktywnie, mamy rękę na pulsie. Ale co z rzeszą ludzi, którzy też marzą o finansowej niezależności, ale nie rozumieją inwestowania na rynkach kapitałowych, a tym bardziej we własne przedsięwzięcia.

Jestem przekonany, że większość z nich jeśli nie ma ochoty podejmować ryzyka oraz uczyć się nowych technik zarządzania pieniędzmi nie powinna podchodzić do ryzykownych inwestycji. I nie chodzi o to, że może się poparzyć. Chodzi o to, że lepiej skupić uwagę na czymś innym.

Przede wszystkim na trzech rzeczach: zarabianiu, wydawaniu oraz oszczędzaniu. Opanowanie tych trzech obszarów w zupełności pozwoli nam wzbogacić się do poziomu, którego oczekujemy. Może zajmie to dłużej, niż w reklamach platform forex. Może nie będziemy mogli się pochwalić w towarzystwie, że nasze stopy zwrotu były trzycyfrowe. Może nie będziemy mogli zabłysnąć zaawansowaną terminologię typu stop loss, pozycja czy rentowność.

Będziemy za to skupieni na obszarach, które kontrolujemy i które dają nam praktycznie gwarantowane zyski.

Tagi: inwestycje, bogactwo, oszczędzanie